Spotkanie członków CONEBI w Londynie

W dniach 22-23 maja 2017 przedstawiciel PSR wziął udział w spotkaniu CONEBI (europejskim stowarzyszenie branży przemysłu rowerowego, którego nasze Stowarzyszenie jest członkiem). Tym razem spotkanie zorganizowane zostało w Londynie. Omówione zostały statystyki sprzedażowe w EU za rok 2016. Dyskutowano nad wieloma aspektami dotyczącymi regulacji i wymogów jakie powinny spełniać rowery elektryczne. Przedstawione zostały także rozwiązania ubezpieczeń rowerów elektrycznych o dużej pojemności. W wielu krajach traktowane są one jak motorowery, dlatego muszą posiadać ubezpieczenie, nie można nimi jeździć po ścieżkach/drogach rowerowych, a w momencie ich użytkowania na głowie trzeba mieć kask motocyklowy lub kask spełniający najnowszą normę dedykowaną do rowerów elektrycznych.
Komisja do spraw certyfikacji przedstawiła zakres obecnie prowadzonych prac – większość z nich dotyczyła bezpieczeństwa.
W trakcie zwiedzania siedziby TFL (Transport For London), instytucji odpowiedzialnej za szeroko rozumiany transport w brytyjskiej stolicy, uczestnicy mieli możliwość przejazdu ulicami Londynu na rowerach z miejskiej wypożyczalni. Udział transportu rowerowego w Londynie to zaledwie 3%, ale ilościowo widać jak wielu użytkowników rowerów korzysta z takiej formy w tej zatłoczonej metropolii.
Uczestnicy spotkania poparli projekt EU Strategii Rowerowej.