Rowerem po Pomorzu i Kaszubach

Wakacyjne szlaki rowerowe.

Jeśli szukacie naprawdę malowniczych tras rowerowych na wakacje, proponujemy piękne, rodzime szlaki nad morzem i wśród jezior. Północna Polska poleca się na wypoczynek!

Wakacje na rowerze to doskonały sposób, aby połączyć wypoczynek z aktywnością i zwiedzić kawałek kraju. Jeśli jesteście fanami pięknych krajobrazów, Pomorze z pewnością dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń. Podróż warto rozpocząć w Gdańsku od zwiedzenia Starego i Głównego Miasta oraz dawnej Stoczni Cesarskiej. Z Gdańska nadmorska promenada ze ścieżką rowerową wiedzie przez piękny Sopot aż do Gdyni. Po drodze można w każdej chwili skręcić na plażę lub do którejś z licznych tu restauracji.

Jeśli Trójmiasto to dla Was za mało, dalej ruszycie na Półwysep Helski, wzdłuż którego prowadzi droga obfitująca w wyjątkowe widoki na Zatokę Pucką. Helskie plaże i kurorty oferują nie tylko kąpiele i nadmorskie zachody słońca, ale także naukę surfowania i inne atrakcje sportowe.              Z powrotem do Trójmiasta można popłynąć promem, choć trasa rowerowa jest na tyle ładna, że warto pokonać ją w obie strony rowerem!

Ciekawą trasę oferują także Żuławy. Szlak Mennonitów to droga równinna, której atrakcjami, oprócz typowych dla regionu krajobrazów, są budowle obrazujące kulturowe dziedzictwo Żuław. Zobaczycie tutaj domy podcieniowe, gotyckie kościoły i cmentarze mennonickie. Szlak ma zaplecze turystyczne, a więc nie zabraknie miejsc noclegowych lub takich, gdzie można smacznie zjeść.

Wielbicielom jazdy górskiej i leśnych woni polecamy trasy kaszubskie. Kaszuby to kraina malowniczych dróg, lasów i przepięknych jezior. Znajdziecie tutaj zróżnicowane szlaki urocze zakątki, a dla zmęczonych całodzienną jazdą – kąpieliska nad jeziorami i karczmy z kaszubskimi specjałami. W zachodniej części Kaszub polecamy Park Krajobrazowy Doliny Słupi, gdzie można obejrzeć elektrownie wodne. Innym niezwykłym miejscem są oczywiście Bory Tucholskie. Jeśli szukacie konkretnych szlaków rowerowych, to pięć najbardziej atrakcyjnych nosi wspólną nazwę Kaszubskiej Marszruty – polecamy!

Północna Polska oferuje także coś dla wielbicieli zamków. Tutejszy Szlak Zamków Powiśla poprowadzi Was przez pięć takich budowli, począwszy od słynnego Malborka przez Sztum, Prabuty, Przezmark aż do Dzierzgonia. Każdy z tych obiektów jest godny uwagi, a sam szlak liczy około 80 km.

Pomorze i Kaszuby oferują wiele tras rowerowych, krótkich i długich, o różnym stopniu trudności. Bez problemu zaplanujecie tutaj zarówno tygodniowy wyjazd w większym gronie, jak i wycieczkę rodzinną. Jeśli nie odpowiadają Wam kilkudniowe wyprawy, warto ustanowić bazę wypadową w jednym z urokliwych, kaszubskich gospodarstw i stamtąd zwiedzać okolicę. Cokolwiek zdecydujecie – na Kaszubach na pewno nie będziecie się nudzić.