Rowerem po Południowej Polsce

Wakacyjne trasy rowerowe cz. 3. Polska południowa

Południe Polski to oczywiście góry – tak zróżnicowane, jak tylko można sobie wymarzyć. Znajdziecie tu zarówno trudne trasy dla wytrawnych kolarzy górskich, jak i szlaki na rodzinną wycieczkę.
Jeśli planujecie rzucić wszystko i wyjechać (na jakiś czas) w Bieszczady, weźcie ze sobą rower! Wprawdzie po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie wolno jeździć, ale mimo tego w Bieszczadach znajdziecie ciekawe trasy. Jedna z najpiękniejszych wiedzie wokół Jeziora Solińskiego. 24 kilometry serpentynami pełnymi przepięknych widoków i wymagających podjazdów. Trasa krótka, ale niekoniecznie dla początkujących. Zupełnie inny, bo górsko-leśny szlak prowadzi z Sękowca grzbietem Otrytu. To piękne i wciąż jeszcze mało uczęszczane pasmo – jeśli szukasz słynnej bieszczadzkiej ciszy i spokoju, to właśnie tam. Szlak liczy około 20 km. Dla poszukujących dłuższych tras godna uwagi może być sześćdziesięcio kilometrowa wyprawa międzynarodową trasą transgranicznego szlaku rowerowego „Zielony Rower” z Leska na Słowację. Trasa prowadzi doliną Sanu i Solinki, więc nie zabraknie pięknych krajobrazów.

Jeśli wolicie Tatry, zapewniamy, że również nie będziecie rozczarowani. Najsłynniejsze polskie góry obfitują nie tyle w specjalne trasy rowerowe, co po prostu drogi publiczne i ścieżki turystyczne, na których można poruszać się także rowerem. Z dobrą mapą możliwe jest “szycie” sobie tras na miarę w zależności od kondycji i warunków. Na spokojną rodzinną wycieczkę warto wybrać się z Zakopanego w okolice Doliny Chochołowskiej szlakiem liczącym około 20 km. Krótsze, ale i bardziej wymagające drogi prowadzą w wiele atrakcyjnych punktów Tatr, między innymi na Halę Gąsienicową, na Polanę Chochołowską (z Doliny Chochołowskiej) czy na Polanę Kalatówki. Dobre miejsca na start to zwłaszcza Zakopane i Małe Ciche.

Na Pogórzu Karpackim polecamy rowerowy Szlak Zabytkowych Świątyń. Startując z miejscowości Osiek Jasielski i tutaj kończąc przejedziemy 25 km, z czego około połowa to podjazdy. Większość szlaku wiedzie drogami utwardzonymi. Na trasie znajduje się pięć zabytkowych kościołów, w tym cerkiew. Warto zaopatrzyć się w mapę, bowiem trasa nie wszędzie jest dobrze oznaczona. Z kolei w Beskidzie Niskim jednym z najbardziej zachęcających jest Szlak Winny, prowadzący śladem miejsc związanych ze średniowiecznym handlem winem. To o wiele dłuższa trasa, niż wcześniej opisywane, liczy bowiem aż 155 km a różnica wysokości to 1000m. Szlak wiedzie jednak głównie drogami asfaltowymi, obfituje we wspaniałe widoki na góry i jeziora, a w okolicy można bez większego trudu znaleźć miejsce na nocleg i odpoczynek.

Nie możemy zamknąć tej listy nie wspominając o Szlaku Orlich Gniazd, prowadzącym z Krakowa do Częstochowy. 180 km dość trudnej (32 km podjazdów), ale o dobrym zapleczu turystycznym trasy pozwoli zwiedzić pozostałości średniowiecznych zamków, które dawniej strzegły granic Polski. Niektóre z nich to dziś malownicze ruiny, ale część zachowana jest w dobrym stanie. Na pewno wszystkie warto zobaczyć! Planując wyprawę w góry trzeba pamiętać, że są to wymagające warunki i taka wycieczka zawsze musi być dobrze przygotowana – nawet, jeżeli trasa jest krótka, a góry niskie. Nasze subiektywne zestawienie oczywiście nie wyczerpuje listy interesujących górskich szlaków w Polsce. Wręcz przeciwnie – zaledwie ją otwiera, aby zachęcić do dalszej eksploracji i poszukiwań na własną rękę.