Prądotwórcze rowery w Łodzi: Zaproszenie do Łódzkiej Manufaktury

W dniach 7. i 8. lipca  mieszkańców Łodzi czekają niecodzienne atrakcje! Każdy będzie miał okazję sprawdzić ile energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować przy pomocy własnych mięśni!  W ramach akcji “Energia w przestrzeni miejskiej“  Polska Zielona Sieć (PZS) będzie przez dwa dni prowadziła energetyczną zabawę w Łodzi. Do dyspozycji odwiedzających zostaną udostępnione prądotwórcze rowery, na których każdy będzie mógł spróbować swoich sił jeżdżąc i produkując energię elektryczną oraz kontrolując na bieżąco ilość wytworzonych watogodzin na ekranie monitora.

Chcielibyśmy zachęcić mieszkańców Łodzi do zastanowienia się nad tematem energii, tym jak jej użytkujemy i skąd się bierze. W jaki sposób nasze zachowania, jako konsumentów energii, mają wpływ na otoczenie, nasze zdrowie, bezpieczeństwo i portfele – mówi Milena Antonowicz koordynatorka kampanii PZS – Polacy naprawdę mogą decydować o energii i chcemy żeby robili to świadomie. A przede wszystkim chcemy by wiedzieli, że mogą również sami ją wytwarzać, czyli stać się prosumentami – dodaje.

Zabawa na prądotwórczych rowerach, podczas której uczestnicy na chwilę staną się prosumentami jest częścią ogólnopolskiej kampanii Polskiej Zielonej Sieci: “Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne.” i ma być zalążkiem dyskusji na tematy energetyczne.

Małe kroki o wielkim znaczeniu!
O tym, że nawet z pozoru niewielkie zmiany mają ogromne znaczenie w skali globalnej przekonujemy się każdego dnia. Ta zasada ma również, a może nawet przede wszystkim zastosowanie na rynku energii. Dzięki regulacjom Unii Europejskiej, wycofując z użytku tradycyjne żarówki do 2020 roku, Europa zaoszczędzi ilość energii odpowiadającą jej rocznemu zużyciu w 11 mln gospodarstw domowych! Kolejnym krokiem do redukcji stale rosnącego zapotrzebowania na energię są regulacje dotyczące mocy odkurzaczy czy ekspresów do kawy. A gdyby tak oprócz zmniejszania mocy urządzeń obywatele Unii nie tylko ograniczali ilość konsumowanej energii ale również zaczęli  ją wytwarzać w skali mikro? Postawa prosumencka (PROSUMENT = PROducent + konSUMENT) jest popularna na zachodzie Europy. Niemcy, Duńczycy czy Holendrzy codziennie zużywają energię, którą sami wytwarzają na własnych dachach za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych czy niewielkich wiatraków. W Polsce również możemy wytwarzać energię na potrzeby własne i na sprzedaż.

Atrakcje na prądotwórczym stoisku:
• prezentacja rowerów prądotwórczych (możliwość naładowania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych np. odtwarzaczy mp3 etc.);
• konkurs „Szybki prosument” polegający na wytworzeniu jak największej ilości energii w określonym czasie,
• konkurs „zaplątani w inteligentną sieć” – energetyczne zagadki
• dystrybucja folderów informacyjnych;
• prezentacja filmów nagrodzonych w konkursie Neowideo;
• prezentacja mapy myśli Alfabet ISE
• prezentacja infografiki
• foto ankieta – opowiedz nam o swoich energetycznych pomysłach;

Zapraszamy do wspólnej zabawy do Łodzi!