Polski Tour de France i Tour de Pologne

W sobotę, 19 lipca 2014, przeszedł do historii polskiego kolarstwa, zostając drugim w historii triumfatorem etapu Tour de France. Wcześniej, 21 lat temu, uczynił to Zenon Jaskuła. Potem Majka powtórzył swój wyczyn i został najlepszym góralem najsłynniejszego wyścigu kolarskiego. Tego wciąż było mu jednak mało. Dziewiątego sierpnia na rynku w Krakowie Majka pokazał swoje możliwości po raz kolejny – wygrał 71. edycję Tour de Pologne. Na takie zwycięstwo polscy kibice czekali jedenaście lat. 

„Rafał to jeden z większych talentów polskiego kolarstwa ostatnich lat. To typ „walczaka”. Im bardziej stroma góra, tym on szybciej jedzie” – tak w 2007 roku charakteryzował Rafała Majkę Zbigniew Klęk, trener kolarstwa w Krakusie Swoszowice. Minęły cztery lata i 21-latek z Zegartowic znalazł się w jednej z najlepszych kolarskich grup – wtedy jeszcze Saxo Bank. Rafał znakomicie wykorzystał szansę i zaufanie włodarzy tej drużyny. 

Gratulujemy, zarówno Rafałowi Majce, jak i polskiemu kolarstwu – szkoleniowcom, pasjonatom i wszystkim, którzy się w tą piękną dyscyplinę sportową angażują.