Policja rozpoczyna akcję „Bezpieczny Rowerzysta”.

W najbliższym czasie osoby poruszające się rowerami po Warszawie mogą spodziewać się szczegółowych kontroli i czujnego oka obserwującego ich sposób jazdy. Policja właśnie rozpoczyna akcję „Bezpieczny Rowerzysta”.
Od 1 marca policjanci Komendy Stołecznej Policji przy współpracy ze Strażą Miejską prowadzą działania kontrolno-profilaktyczne. W trakcie trwania akcji funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez rowerzystów oraz innych uczestników ruchu drogowego powodujących zagrożenia i utrudnienia ruchu rowerowego oraz stan techniczny jednośladów, którymi poruszają się rowerzyści.

W ciągu ostatnich trzech lat na terenie stolicy miało miejsce 657 wypadków z udziałem rowerzystów. W tych zdarzeniach śmierć poniosły 42 osoby, a 659 osób odniosło obrażenia ciała. Rowerzyści byli sprawcami 232 wypadków, w których śmierć poniosło 26 osób, a rannych zostały 223 osoby. W 18 przypadkach kierujący jednośladami byli pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe skręcanie, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Działania nie ograniczają się jedynie do karania. Rowerzyści są również informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeń wynikających z niestosowania się do nich. Policjanci uświadamiają im, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne.

Policjanci przypominają, że rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu „pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.

Żródło: warszawa.naszemiasto.pl