NIK: na polskich drogach ginie najwięcej rowerzystów w całej UE

Ofiarami jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych w Polsce są piesi lub rowerzyści. Z tym niechlubnym wynikiem zajmujemy pierwszą lokatę w całej Unii Europejskiej. Ryzyko śmierci rowerzysty jest u nas wyższe niż unijna średnia średnio o 14 pkt. proc.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała niedawno raport dotyczący stanu infrastruktury pieszo-rowerowej w Polsce. Okazuje się, że mimo znacznego wzrostu długości sieci ścieżek rowerowych i innych ułatwień sytuacja rowerzystów znacznie się w naszym kraju pogorszyła. Według przeprowadzonych przez NIK badań na przestrzeni ostaniach sześciu lat liczba wypadków z udziałem jednośladów wzrosła średnio o 20 proc.  W 2010 roku zarejestrowano 3918 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, a w ubiegłym roku liczba ta wzrosła do 4634 przypadków.

Czym jest to spowodowane? Według NIK winny jest przede wszystkim ociężały system bezpieczeństwa i biurokracja. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i siedem regionalnych rad BRD koordynujących bezpieczeństwo nie spełniają postawionej przed nimi roli. Według NIK instytucje z powodu braku sprawnej komunikacji prowadzą nieskoordynowane działania, a środki, jakim dysponują, są niewystarczające do istniejących potrzeb. NIK ocenia też, że mające prowadzić do poprawy bezpieczeństwa działania rządu są nieskuteczne.

Rozwiązaniem problemu mogłyby być głębokie reformy. Zmieniona powinna zostać przede wszystkim przestarzała ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku. Inicjatywa zmian musi wyjść z Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Finansów – podkreślają kontrolerzy NIK. Najważniejszym czynnikiem jest wydzielenie odpowiednich środków rzez oba ministerstwa i stworzenie efektywnego planu kompleksowych reform.

Nieudane próby poprawy sytuacji były już podejmowane. Opracowano kilka planów, niestety większość z nich nie została wprowadzona w życie przez opieszałość urzędników.

żródło: Newsweek
fot. Tomasz Gzell  /  źródło: PAP