Łódź, Gdynia i Warszawa rywalizują z Europą

Warszawa, Gdynia oraz Łódź biorą w tym roku udział w Europejskiej Rowerowej Rywalizacji (European Cycling Challenge) ECC 2014. W szranki staną rowerowe drużyny z 32 europejskich miast. Wygra to miasto, którego drużyna „wykręci” najwięcej kilometrów.

Rowerowa rywalizacja miast rozpocznie się 1, a zakończy 31 maja. Aby wziąć w niej udział wystarczy przystąpić do jednej z drużyn, zainstalować w swoim smartfonie bezpłatną aplikację Endomondo i rejestrować w niej swoje rowerowe podróże po wybranym mieście. Podróże można też opisywać bezpośrednio w serwisie www.endomondo.com. To opcja dla „zapominalskich” albo tych, którzy mają starsze modele telefonów komórkowych. Ważne by były to podróże, w których rower zastąpił inny środek transportu, czyli dojazdy do pracy, szkoły, kina czy sklepu. Nie liczą się przejazdy sportowe. Szczegółowe zasady dotyczące rywalizacji znajdują się na stronie www.ecc2014.eu. 

Wygra to miasto, którego drużyna „wykręci” w ten sposób największą liczbę kilometrów. Na sukces złożą się więc dwa podstawowe czynniki: liczba członków drużyny oraz ich aktywność. Wygra więc miasto, które będzie miało najliczniejszą drużynę i ta drużyna będzie najbardziej aktywna w przemieszczaniu się rowerem. Co ciekawe członkiem drużyny mogą zostać również ci cykliści, którzy nie mieszkają w wybranym mieście. Wystarczy, że wykonują po nim część swoich rowerowych podróży. Liczy się każdy rodzaj roweru, co z pewnością ucieszy użytkowników systemów rowerów miejskich. 

W rowerowe szranki staną 32 miasta w całej Europy. Będą to m.in.: Rzym, Oslo, Tallin czy Malaga. Z miast polskich w rywalizacji, oprócz Warszawy, weźmie udział Gdynia i Łódź.