Kielce BIKE-EXPO Maraton 2015: Poland Bike Marathon (edycja BIKE-EXPO)

Lotto Poland Bike Marathon zadebiutował w Kielcach i trzeci raz w tym roku odwiedził województwo świętokrzyskie. Przedostatni, piętnasty etap cyklu wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowanego przez Grzegorza Wajsa, był zarazem finałem klasyfikacji górskiej „Korona Świętokrzyska”. Impreza z udziałem pół tysiąca miłośników MTB odbyła się podczas największych w Polsce – VI Międzynarodowych Targów Rowerowych KIELCE BIKE-EXPO. W trakcie zawodów ze startem i metą na Targach Kielce rywalizowano jednocześnie w Pucharze Velux MTB Branży Budowlanej oraz w Pucharze Polski MTB Państwowej Straży Pożarnej.

Wyścigi na niezwykle wymagającym terenie zostały rozegrane w ekstremalnych warunkach, przy nieustannie padającym deszczu. To był prawdziwy sprawdzian charakterów kolarskich maratończyków. Na trasie Lotto Poland Bike Marathon w Kielcach znalazły się mozolne wspinaczki, szalone zjazdy, bardzo techniczne single, ale też interwałowe fragmenty czy kamieniste odcinki. Było wszystko, co jest istotą ścigania w górach.

Na najdłuższym dystansie MAX (50 km) najszybszy okazał się Dariusz Batek (Team Wibatech Fuji), debiutujący w Lotto Poland Bike Marathon.  To wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie górskim i srebrny medalista mistrzostw świata MTB w sztafecie. Za nim uplasowali się Piotr Truszczyński (Komobike Scott) i Dariusz Poroś (Romet Racing Team). Wśród kobiet drugie zwycięstwo w tegorocznym Lotto Poland Bike Marathon odniosła Anna Urban (Kettler Bike Team), wyprzedzając Katarzynę Pakulską (TRW Cloudware Team) i Joannę Gumieniak (Bike Atelier Team).

Na trasie MINI (27 km) znów nie było mocnych na Łukasza Góralewskiego (TRW Cloudware Team), który zwyciężył już piąty raz, a czwarty z rzędu. Tym razem finiszował przed Pawłem Szczygielskim (CRMS Auto Części) i Pawłem Piętą (Rafako MTB Team). Rywalizację kobiet w swoim debiucie w Lotto Poland Bike Marathon wygrała Katarzyna Polakowska (Romet Racing Team), która wyprzedziła startującą w cyklu Grzegorza Wajsa również pierwszy raz Monikę Grzebinogę (Creon Team) oraz Barbarę Kleczaj (Olsh Paramedyk).

Na dystansie FAN (10 km) uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów ścigali się w otwartych mistrzostwach Kielc w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Patryk Dmoch (Prolog Jabłonna), przed Michałem Pietrasem z Puław i Marcelem Kajzerem (Świat Rowerów Racing Team). W gronie dziewcząt triumfowała Aleksandra Lach (UKK Huragan Wołomin), wyprzedzając Katarzynę Górniak (Inter Cars MTB Team) i Martę Rusek z Warszawy. W Mini Crossie na terenie Miasteczka Poland Bike jeździły też dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

W rywalizacji drużynowej zwyciężył Renault Team, przed TRW Cloudware Team i Absolute Bike Team. Klasyfikację rodzinną wygrali Lachowie, przed Marcinkiewiczami i Michalczykami. W punktacji Omnium Poland Bike prowadzenie utrzymali Daniel Pepla (Renault Team) i Katarzyna Skura (Kolarski.eu Team).

Klasyfikację górską „Korona Świętokrzyska”, debiutującą w Lotto Poland Bike Marathon i obejmującą trzy etapy w województwie świętokrzyskim (Wąchock, Sitkówka-Nowiny i Kielce) wygrali: na dystansie MAX – Piotr Truszczyński (Komobike Scott) i Anna Urban (Kettler Bike Team), na MINI – Łukasz Góralewski (TRW Cloudware Team) i Barbara Kleczaj (Olsh Paramedyk), a na FAN – Sebastian Żurek (Auto Mik Team) i Aleksandra Lach (UKK Huragan Wołomin).

LOTTO Poland Bike Marathon 2015 w Kielcach został zorganizowany przy ścisłej współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Rowerowym i Targami Kielce. Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.