Gdańsk najbardziej rowerowym miastem w Europie

Gdańsk utrzymał pozycję lidera i drugi rok z rzędu zdobył tytuł „Najbardziej rowerowego miasta” w Europie w rozgrywanej rywalizacji miast „European cycling challenge”.

W wyścigu trwającym przez cały maj walczyła licząca 4 150 osób drużyna. Gdańsk pokonał 52 europejskie miasta. Drużyna gdańskich rowerzystów (4150 osób) w wyścigu „European cycling challenge” przejechała 825 550 kilometrów. Tak jak w ubiegłym roku, była to największa drużyna ze wszystkich biorących udział w wyścigu. Wówczas tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta w Europie wykręciło łącznie 2 600 osób. – W tym roku startowaliśmy z pozycji lidera, co było nie lada wyzwaniem – zauważył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Uważa, że „wygrywając po raz kolejny i to z tak ogromną przewagą potwierdzamy, że Gdańsk nie aspiruje do grona europejskich rowerowych miast, ale po prostu w nim jest”. Adamowicz podziękował gdańskiej drużynie za ogromne zaangażowanie.

Gdańsk w wyścigu po tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta brał udział po raz drugi. W poprzedniej edycji – jako pierwsze miasto w historii – wygrał Rowerową Rywalizację Miast w obu kategoriach: generalnej – liczba wykręconych łącznie kilometrów i Najbardziej Rowerowe Miasto – km/1000 mieszkańców. W 2015 roku rowerzyści z Gdańska przejechali 451 tys. 533 kilometrów. Przedstawiciele władz Gdańska podkreślają, że sukcesy w europejskim wyścigu są efektem m.in. konsekwentnej polityki miasta i inwestycji w rowerową infrastrukturę. W Gdańsku dla rowerzystów dostępnych jest 570 km dróg, co oznacza, że dla jednośladów dostępna jest połowa miejskich tras. Niedługo ma powstać 4 tys. miejsc na parkingach rowerowych. Teraz jest ponad 3 tys. miejsc. Szacuje się, że udział rowerzystów w ruchu w mieście wynosi ok. 6 proc.; od ok. 2 proc. w okresie jesienno-zimowym do ok. 8 proc. latem.

Źródło: TVN24.pl